AB Milletvekilleri, Yükselen Enflasyonun Ortasında Acil Kripto Para Birimi Düzenlemeleri Talep Ediyor!


ab
ab milletvekilleri, yükselen enflasyonun ortasında acil kripto para birimi düzenlemeleri talep ediyor! 2
  • Üst düzey AB milletvekilleri, perakende yatırımcıların yükselen enflasyon ortamında riskli kripto bahisleri üstlenebileceğini savunuyorlar.
  • AB’deki milletvekilleri ve kripto firmaları, net bir işleyiş için “istikrarlı bir düzenleyici ortam” talep ediyor.

Yatırımcılar ve düzenleyiciler, mevcut küresel makroekonomik düzen ve yükselen enflasyonla ilgileniyorlar. Avrupa’nın önde gelen menkul kıymetler düzenleyicisi, yükselen enflasyonun perakende yatırımcıları dijital para birimleri gibi riskli varlıklara yatırım yapmaya itebileceği konusunda uyardı.

Bu nedenle düzenleyici, kripto endüstrisi için acil bir yasal çerçeve talep etti. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi başkanı Verena Ross, AB’nin kripto düzenlemesi planını “büyük sabırsızlıkla” beklediğini ve yasaya dönüştürdüğünü söyledi. Ross, 25 Mayıs Çarşamba günü Bloomberg ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte, yatırımcılar, enflasyonu telafi etmeye ve daha fazla getiri getirmeye çalışabilecek, bu da daha fazla risk alınmasına yol açabilecek yatırımlar bulmaya çalışacaklardır. Bu çok yakından takip ettiğimiz bir şey.

Terra ekosisteminin son çöküşünden sonra, Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital varlıklar için daha katı düzenlemeler talep etti. Ayrıca, kriptolar mevcut senaryoda en düzeltici varlık sınıfı olmuştur. Bitcoin ve Ethereum gibi en iyi kripto para birimleri son altı ayda yüzde 50’den fazla düştü.

Şu anda, Avrupa Ulusu’ndaki her bir ulus, kripto para birimleri için yerel yasalarını uyguluyor. Bu, bireysel ülkelerin farklı yaklaşımlar benimsemesine yol açar. Ross dedi ki:

Şu anda bu tür kuruluşlar için bir AB düzenleyici çerçevesi yoktur ve bu nedenle şu anda ulusal denetçilerin bu kuruluşlarla nasıl ilgilendikleri ve onları nasıl yargıladıkları konusunda bir dengesizlik bulunmaktadır. Ortak bir düzenleyici çerçevenin yardımcı olacağı yer burasıdır.

Avrupa’da tutarlı kripto düzenlemeleri talebi

Milletvekilleri, Avrupa genelinde tutarlı kripto para birimi düzenlemeleri ve kuralları talep ediyor. 2020’de milletvekilleri, Avrupa’da kripto düzenlemesini standartlaştırmanın bir yolu olarak Kripto Varlıklar Düzenlemesinde Piyasaları – veya “MiCA”yı da önermişlerdi. Avrupa Parlamentosu ve Konseyi şu anda bunu gözden geçiriyor.

Ross ayrıca 2023 veya 2024 yılına kadar süreci hızlandırma ve net kripto kurallarına sahip olma ihtiyacını da dile getirdi. Öte yandan, bazı kripto firmaları da açık düzenleyici kuralları destekliyor. Yakın zamanda Fransız hükümetinden düzenleyici onay alan kripto borsası Binance, “istikrarlı bir düzenleyici ortam” talep etti. Bir Binance sözcüsü şunları söyledi:

Avrupa çapında uygulanan tutarlı bir düzenlemeler dizisi herkes için faydalı olacaktır ve MiCA, Avrupa’nın bu yeni endüstrinin ön saflarında yer alması için temel oluşturma potansiyeline sahiptir.

Ancak bazı piyasa analistleri, milletvekillerinin kripto düzenlemelerini zorlamak için enflasyonu yalnızca bir vekil olarak kullandığını savunuyor. KPMG İngiltere’deki kripto ve dijital varlıklar ekibinin başkanı Ian Taylor, yükselen enflasyonun ortasında tüketicilerin kriptoyu tercih ettiğine dair somut bir kanıt olmadığını söyledi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir