2022’de Kripto Endüstrisini Neler Bekliyor? Analistler Görüşlerini Paylaşıyor!


coinprojesi.com salkdjsa
2022'de kripto endüstrisini neler bekliyor? analistler görüşlerini paylaşıyor! 3

Bu yıl, kripto piyasası geçen yılki 668 milyar dolardan 2 trilyon doların üzerine çıktı. Kripto kralı Bitcoin (BTC), yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 70 arttı. Coinbase, halka açılan ilk kripto ile ilgili şirket oldu ve Goldman Sachs gibi Wall Street oyuncuları kriptoda ikiye katlandı. Dahası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ülkenin ilk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı.

Ancak bunların ve diğer birçok başarının ışığında bile, sektör hala güçlü rüzgarlarla karşı karşıya.

Birkaç analist, Bitcoin ve kardeşlerinin önümüzdeki aylarda yakın bir çöküşle karşı karşıya olduğuna inanıyor. Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü olan Carol Alexander, Bitcoin’in 2022’de 10 bin dolara kadar düşmesini bekliyor. Yatırımcıları, Bitcoin’in “temel değeri olmayan” bir “oyuncak” olduğunu söyleyerek “Bitcoin’den yakında çıkmaya” çağırıyor.

2022’de kripto yaşamı ya da ölümü!

BTC, Kasım ayındaki 70 bin dolara yakın zirvesinden yüzde 30 düşüşle 50 bin doların altında işlem gördü. Wall Street analistlerine göre, yüzde 20 veya daha fazla düşüş, ayı piyasası anlamına geliyor. Ancak, BTC’nin oynaklığı bunu geçersiz kılabilir.

Union Bank’tan Todd Lowenstein, “Şüphesiz, Bitcoin’in fiyat grafiği birçok tarihi varlık balonunu ve çöküşünü izliyor gibi görünüyor ve tıpkı diğer balonlar gibi ‘bu sefer farklı’ bir anlatı taşıyor” dedi.

Farklı olarak, Japon borsası Bitbank’tan Yuga Hasegawa, kriptonun 2022’de ölmeyeceğinden emin.

En büyük risk faktörü, yani Fed tarafından [niceliksel daralma] kararlaştırıldı ve muhtemelen fiyatlandırıldı.

Ek olarak, gelecek yıl bir Bitcoin spot ETF‘sinin onaylanması konusunda spekülasyonlar yüksek. Vadeli ETF‘ler, özellikle acemi yatırımcılar için daha pahalı ve daha risklidir. ABD bekçi köpeği de böyle bir teklifi onaylaması için büyük baskı altında.

DeFi, gelecek yıl büyüme ve daha sıkı düzenlemeler görecek!

Merkezi olmayan finans (DeFi) sektörüne gelince, Alexander, temel bir rol üstlendikleri için DeFibacking altcoin projelerinin Bitcoin’i geçmesini bekliyor.

Alexander, “Gelecek yıl bu zamanlar, Bitcoin’in piyasa değerinin, Ethereum ve Solana gibi akıllı sözleşme madeni paralarının birleşik sınırının yarısı olacağını tahmin ediyorum” diye ekledi, “veya daha da az.”

ICHI kripto platformundan Bryan Gross, Web3’e ek olarak DeFi ve merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) “muhtemelen kriptonun en yüksek büyüme alanları” olacağını düşünüyor. Ancak ikincisi, Elon Musk ve Jack Dorsey gibi etkili kişilerde şüpheci buldu.

Çoğu analistte ortak olan şey, gelecek yıl kripto endüstrisi için daha sert düzenlemeler beklentisidir. Kripto borsası Luno’dan Vijay Ayyar, düzenleyicilerin kripto menkul kıymetlerinin ve varlıklarının “gri bölgesini” netleştirmesini bekliyor.

Spesifik olarak, düzenleyicilerin 2007-2010 konut ve ipotek krizine benzer bir krizi önlemek için istikrarlı paralara daha fazla odaklanması muhtemeldir. Union Bank’tan Todd Lowenstein ekledi;

Düzenleyiciler, altta yatan teminatın sağlamlığı ve uygulanan kaldıraç miktarı konusunda kaputun altına baktıkça, istikrarlı madeni paralar hakkında şüphesiz daha fazla inceleme yapılacak.

coinprojesi.com s7faa118fde4d086d210ef41133a127140dafb916
2022'de kripto endüstrisini neler bekliyor? analistler görüşlerini paylaşıyor! 4

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir